Devínske jazero

Kód územia

SKUEV0313

Výmera územia

1264,070 ha

 

Dátum návrhu

01.04.2004

Dátum aktualizácie

25.09.2017

 

Územia na mape

Správca územia

Administration of PLA Záhorie

tel:+421 34 772 27 35
fax:+421 34 772 27 35
Slovak Republic
Malacky
Vajanského ul. 17

Katastrálne územia

Bystrická hora, Mást III, Stupava, Vačková, Vysoká pri Morave, Záhorská Bystrica

Súradnice stredu územia (WGS84)

Zemepisná šírka

48,29305556

Zemepiská dĺžka

16,92555556

Nadmorská výška (m)

Max

145

Priemerná

140

Min

135

Biogeografický región

panonsky region

Biotopy, ktoré sú predmetom ochrany

  • 3130 - Oligotrofné a mezotrofné stojaté vody s vegetáciou tried Littorelletea uniflorae a/alebo Isoeto-Nanojuncetea
  • 3150 - Prirodzené eutrofné a mezotrofné stojaté vody s vegetáciou plávajúcich a/alebo ponorených cievnatých rastlín typu Magnopotamion alebo Hydrocharition
  • 3270 - Rieky s bahnitými až piesočnatými brehmi s vegetáciou zväzov Chenopodionrubri p.p. a Bidentition p.p.
  • 6440 - Aluviálne lúky zväzu Cnidion venosi
  • 6510 - Nížinné a podhorské kosné lúky
  • 91E0 - Lužné vŕbovo-topoľové a jelšové lesy
  • 91F0 - Lužné dubovo-brestovo-jaseňové lesy okolo nížinných riek

Druhy, ktoré sú predmetom ochrany

Anisus vorticulus, Bombina bombina, Castor fiber, Cobitis taenia, Cucujus cinnaberinus, Gymnocephalus baloni, Isophya costata, Lutra lutra, Lycaena dispar, Myotis myotis, Ophiogomphus cecilia, Rhodeus sericeus amarus, Romanogobio albipinnatus, Triturus dobrogicus, Unio crassus, Zingel streber

Popis územia

The site belongs to the geomorphological unit Záhorská nížina Lowland, which is a part of the Viedenská panva Basin. According to the Slovak phytogeographical categorization, it belongs to the area of the Pannonian flora (Pannonicum). The relief has been formed by the Quarternary fluvial and eolithic processes. The following habitats of national importance are also present: large sedge and Phalaris arundinacea beds, shallow-water floating communities, mire willow scrubs, riparian willow scrubs and eutrophic humid grasslands. They are important for the presence of rare and endangered flora and fauna species in the site.

Ciele ochrany

The site is a part of the Niva Moravy / Morava Flooplain Ramsar Site and it is one of the best-preserved examples of this type in Slovakia. The following habitats are present: Alluvial meadows of the Cnidion venosi communities, floodplain softwwod forests and natural eutrophic lakes with Magnopotamion or Hydrocharition with the occurrence of rare and endangered species. The site is also important due to the presence of the invertebrate species of national importance (Mantis religiosa, Carabus clathratus, Carabus cancellatus, Cenis lactea).

Zraniteľnosť

The site with a high level of vulnerability (recreation, bridge, water route Dunaj-Odra-Labe, abandonment of the traditional management practices – mowing).

Vlastníctvo

agricultural organizations - 0.35 % state - 2.938 % agricultural organizations - 46.178 % private - 29.208 % state - 17.413 % towns and municipalities - 7.2 %

Vplyvy a aktivity v území a jeho kontaktnej zóne

Vyssia kategoria(kod - nazov) Nazov aktivity
A - poľnohospodárstvo  
  pestovanie
  kosenie
  kŕmenie zvierat
C - baníctvo, ťažba materiálu, výroba energie  
  odstraňovanie plážových sedimentov
D - doprava a komunikácie  
  chodníky, poľné cesty, cyklotrasy
  cesty, rýchlostné komunikácie
  železnice
  úžitkové vedenia
F - využívanie biologických zdrojov iných ako poľnohospodárstvo a lesníctvo  
  rekreačný rybolov
  poľovníctvo
G - ľudské vplyvy  
  pešia turistika, jazdectvo a bezmotorové zariadenia
I - invazívne alebo inak problematické druhy  
  druhové invázie
J - prirodzené zmeny systému  
  zmeny vo vodných tokoch, všeobecne

Ostatné druhy

Abramis ballerus, Abramis sapa, Acrocephalus arundinaceus, Acrocephalus paludicola, Acrocephalus scirpaceus, Acrocephalus schoenobaenus, Agrilus ater, Agrilus auricollis, Achillea ptarmica, Allium angulosum, Alyssum montanum subsp. gmelinii, Anas acuta, Anas clypeata, Anas crecca, Anas penelope, Anas strepera, Androsace elongata, Anisarthron barbipes, Anser albifrons, Anser anser, Anser fabalis, Anthaxia (Anthaxia) manca, Anthus campestris, Anthus cervinus, Anthus spinoletta, Aphelocheirus aestivalis, Ardea purpurea, Ardeola ralloides, Armeria vulgaris subsp. vulgaris, Asio flammeus, Aulonium trisulcum, Aythya ferina, Aythya fuligula, Aythya marila, Aythya nyroca, Barbarea stricta, Barbus barbus, Bassia laniflora, Botaurus stellaris, Bothrideres contractus, Bucephala clangula, Bufo bufo, Bufo viridis, Buteo lagopus, Butomus umbellatus, Calidris temminckii, Carabus cancellatus, Carabus clathratus, Carassius carassius, Cardamine parviflora, Carduelis flammea, Carex distans, Carex disticha, Carex melanostachya, Carex stenophylla, Carex supina, Carpodacus erythrinus, Cenis lactea (nocturna), Centaurium erythraea, Cerastium tenoreanum, Cetonischema aeruginosa, Circaetus gallicus, Circus cyaneus, Circus pygargus, Clematis integrifolia, Clematis recta, Cnidium dubium, Convallaria majalis, Corvus frugilegus, Corvus monedula, Culex (Culex) theileri, Cygnus olor, Dichodon viscidum, Dromaeolus barnabita, Egretta alba, Egretta garzetta, Elaphe longissima, Eleocharis uniglumis, Emberiza calandra, Emberiza schoeniclus, Eptesicus serotinus, Erinaceus concolor, Eryngium planum, Erysimum diffusum, Erythromma viridulum, Esox lucius, Falco cherrug, Falco naumanni, Falco vespertinus, Fulica atra, Galerida cristata, Gallinago gallinago, Gallinago media, Gentiana pneumonanthe, Gratiola officinalis, Hedobia pubescens, Hierochloe repens, Hyla arborea, Charadrius hiaticula, Chlidonias leucopterus, Chlidonias niger, Iphiclides podalirius, Iris sibirica, Ischnura pumilio, Ixobrychus minutus, Jasione montana, Lacerta agilis, Lanius minor, Larus argentatus, Larus cachinnans, Larus canus, Larus fuscus, Larus ridibundus, Lathyrus palustris, Lathyrus pannonicus, Leuciscus idus, Leuciscus leuciscus, Leucojum aestivum, Leydigia acanthocercoides, Limosa limosa, Limosella aquatica, Locustella luscinioides, Locustella naevia, Lota lota, Luscinia luscinia, Lymnocryptes minimus, Maculinea arion, Mantis religiosa, Melanitta nigra, Mergus albellus, Mergus merganser, Mergus serrator, Moina micrura, Molinia caerulea, Motacilla flava, Mustela erminea, Mustela nivalis, Myosurus minimus, Myotis brandtii, Myotis daubentonii, Myotis mystacinus, Myotis nattereri, Netta rufina, Niphargus hrabei, Numenius arquata, Numenius phaeopus, Nuphar lutea, Nyctalus leisleri, Nyctalus noctula, Nycticorax nycticorax, Nymphaea alba, Oberea (Amaurostoma) euphorbiae, Oenanthe oenanthe, Ophioglossum vulgatum, Otis tarda, Otus scops, Pandion haliaetus, Panurus biarmicus, Pelobates fuscus, Perdix perdix, Peucedanum carvifolia, Phalacrocorax pygmeus, Philomachus pugnax, Pipistrellus nathusii, Pipistrellus pipistrellus, Plantago altissima, Platalea leucorodia, Plecotus auritus, Plecotus austriacus, Plegadis falcinellus, Pluvialis apricaria, Podiceps auritus, Podiceps cristatus, Podiceps grisegena, Podiceps nigricollis, Poecilonota (Ovalisia Lampra) mirifica, Porzana parva, Porzana porzana, Rana arvalis, Rana dalmatina, Rana kl. esculenta, Rana lessonae, Rana ridibunda, Ranunculus illyricus, Riparia riparia, Sagittaria sagittifolia, Saperda (Saperda) perforata, Saperda (Saperda) punctata, Saturnia pyri, Saxicola torquatus, Scirpoides holoschoenus, Scutellaria hastifolia, Senecio sarracenicus, Schoenoplectus tabernaemontani, Silaum silaus, Silene otites, Simocephalus serrulatus, Sorex araneus, Sorex minutus, Stellaria palustris, Sterna caspia, Streptopelia decaocto, Stylurus flavipes, Sympecma fusca, Sympetrum danae, Tachybaptus ruficollis, Thalictrum flavum, Thalictrum lucidum, Tinca tinca, Tithymalus lucidus, Tithymalus tommasinianus, Trifolium fragiferum, Tringa erythropus, Tringa nebularia, Tringa ochropus, Tringa totanus, Triturus vulgaris, Turdus iliacus, Utricularia vulgaris, Veronica scutellata, Viola elatior, Viola pumila, Viola stagnina, Xanthium strumarium, Zerynthia polyxena

Vyhodnotenie stavu ochrany pre zoologické monitorované druhy

Názov druhu LT Názov druhu SK Taxonomická skupina Dobrý (%) Nevyhovujúci (%) Zlý (%) Akcia
Castor fiber Linnaeus, 1758 Bobor vodný cicavce 32,4 59,5 8,1 Zobraziť druh v atlase
Ophiogomphus cecilia (Fourcroy, 1758) klinovka hadia vážky 0,0 0,0 100,0 Zobraziť druh v atlase
Stylurus flavipes (Charpentier, 1825) klinovka žltonohá vážky 0,0 0,0 100,0 Zobraziť druh v atlase
Isophya costata BR. 1878 kobylka rovnokrídlovce 0,0 50,0 50,0 Zobraziť druh v atlase
Graphoderus bilineatus (De Geer, 1774) potápnik dvojčiarový chrobáky 0,0 100,0 0,0 Zobraziť druh v atlase

Vyhodnotenie stavu ochrany pre botanické monitorované druhy

Názov druhu LT Názov druhu SK Taxonomická skupina Dobrý (%) Nevyhovujúci (%) Zlý (%) Akcia
Lindernia procumbens lindernia puzdierkatá vyššie rastliny 0,0 100,0 0,0 Zobraziť druh v atlase

Všeobecná štatistika živočíchov

Všeobecná štatistika rastlín