Vytlačiť

Drop fúzatý (veľký)

Drop fúzatý (veľký)

Otis tarda Linnaeus, 1758

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Biotop/druh európskeho významu

Spoločenská hodnota

30 000 EUR

Ohrozenosť podľa červeného zoznamu

ohrozený (EN = Endangered)


Morfológia

Samce dropa sú najťažšími vtákmi žijú­cimi v regióne. Druh sa vyznačuje výrazným pohlav­ným dimorfizmom. Veľké samce sú až o tretinu väčšie a vážia viac ako dvakrát než samice. Hmotnosť samíc sa pohybuje od 3,5 do 5 kg, samcov od 6,5 do 8, maxi­málne 22 kg. Hlava s časťou krku je sivomodrastá, vrch tela hnedý s čiernym priečnym pruhovaním, brucho je biele. Samec má na spodnej časti krku hrdzavý ši­roký lem. Na roztiahnutých krídlach kontrastujú biele široké plochy s tmavým vonkajším okrajom a okrovohnedou prednou časťou krídel. Samec má pod bradou štetinaté ozdobné perá, ktoré tvoria „fúzy". Pri tokaní samec obracia perá krídel bielou stranou na­hor, chvost prevráti na chrbát, silne nafúkne zvláštny krčný vak, prešľapuje a vydáva zvuky, celkove zaujíma polohu, ktorá pripomína bielu guľu.

Ekológia

Obýva otvorené stepi bez lesov, kde nie je druh často vyrušovaný. Prevažnú časť roka okrem hniezdneho obdobia žijú dropy v kŕdľoch. Počas hniezdneho obdobia sa kŕdle rozpadnú. Hniezdenie prebieha od apríla do júla. Hniezdi väčšinou v obilni­nách a ďateline. Znášku na zemi tvoria obvykle 1 - 3 vajcia, ktoré sú hnedastozelenkastej farby s drobnými škvrnami. Znášku zahrieva 23 - 27 dní len samica, ktorá je veľmi plachá, po vyrušení odchádza na veľké vzdialenosti a môže znášku aj úplne opustiť. Vyliahnu­té mláďatá zrejme spočiatku kŕmi samica, neskôr im potravu ukazuje. Mladé vtáky začínajú lietať vo veku 6 - 7 týždňov, no na väčšie vzdialenosti dokážu prele­tieť až po 10 týždňoch. Potrava dropov je rastlinná aj živočíšna. Z rastlín konzumujú listy, puky, kvety, plody, tvrdé semená len v malej miere. Zo živočíchov žerú hlavne hmyz - kobylky, chrobáky, svrčky, príležitost­ne aj stavovce. Prezimujú hlavne na miestach, kde sa strieda úhor, ďatelina, repka. Samice pohlavne dospie­vajú v štyroch rokoch, samce až v piatich.

Celkové rozšírenie

Druh je rozšírený v palearktickej oblasti medzi 35 a 55° s. š. a jeho areál je nesúvislý. Asi polovica európskej populácie žije na Pyrenejskom po­lostrove. Obýva suché otvorené nížiny, hlavne stepi. Na premenu stepí na polia sa dokázal druh adaptovať len obmedzene a následkom toho druh vymizol z veľ­kej časti svojho potenciálneho areálu. Druh je stály.

Rozšírenie na Slovensku

Tento pôvodne stepný druh žije vzácne v nížinách do 300 m n. m. v ob­lastiach bez súvislých lesných porastov. Od rokov 1890 - 1900, keď bola populácia odhadovaná na 2 400 jedincov, jeho početnosť dramaticky kles­la. Od roku 2000 druh vymizol aj z celého Žitného ostrova a nevyskytuje sa ani na Východoslovenskej rovine. V súčasnosti prežíva populácia len v oblasti dotyku slovensko-rakúsko-maďarskej hranice, kde bolo posledné hniezdenie 2 - 3 samíc zistené v roku 2005, odvtedy nijaké poznatky o hniezdení na Slo­vensku nie sú. Od roku 2000 bolo v oblasti CHVÚ Sysľovské polia pri Rusovciach pozorovaných maxi­málne 224 jedincov v zimných mesiacoch a veľkosť spoločnej cezhraničnej populácie možno odhadnúť na cca 300 jedincov.

Podľa národného zoznamu chránených vtáčích území druh hniezdil v nedávnej minulosti na 1 chrá­nenom vtáčom území.

Faktory ohrozenia

Jedným z veľmi významne pô­sobiacich negatívnych faktorov je úhyn dropov na vo­dičoch elektrického vedenia. Jeho existencii na území našej republiky bráni intenzívna poľnohospodárska výroba na veľkých lánoch, chemizácia polí, rozoranie úhorov, nevhodná výsadba plodín a vyrušovanie ľuďmi.

Počet lokalít

4

Priemerná plocha TML

20 800 426 m2

Počet mapovateľov

4

Počet vykonaných návštev na TML

24

Priemerný počet druhov v zázname

13


Najčastejšie sa vyskytujúce sprievodné druhy

Alauda arvensis Linnaeus, 1758 (25),Falco tinnunculus Linnaeus, 1758 (17),Parus major Linnaeus, 1758 (14),Passer montanus (Linnaeus, 1758) (13),Buteo buteo (Linnaeus, 1758) (12),Columba palumbus Linnaeus, 1758 (12),Phasianus colchicus Linnaeus, 1758 (10),Sturnus vulgaris Linnaeus, 1758 (10),Pica pica (Linnaeus, 1758) (9),Turdus merula Linnaeus, 1758 (9)


Galéria

Stav ochrany druhu pre kompetencie ŠOP SR


Stav ochrany druhu na bioregióne

PAN:
100.0%

Celkový stav ochrany druhu na bioregióne

PAN:
Zlá
 

Výhliadky biotopu druhu do budúcnosti na bioregióne (%)

PAN:
33.3% 66.7%

Celkové výhliadky biotopu druhu do budúcnosti na bioregióne

PAN:
Zlá
 

Kvalita biotopu druhu na lokalite na bioregióne (%)

PAN:
50.0% 50.0%

Celková kvalita biotopu druhu na lokalite na bioregióne

PAN:
Nevyhovujúca
 

Kvalita populácie druhu na lokalite na bioregióne (%)

PAN:
8.3% 25.0% 66.7%

Celková kvalita populácie druhu na lokalite na bioregióne

PAN:
Zlá
 

Frekvencia pozitívnych vplyvov na panónskom bioregióne

Kategória vplyvu Vplyv
A06 - 62,5 %
A03 - kosenie 37,5 %

Frekvencia negatívnych vplyvov na panónskom bioregióne

Kategória vplyvu Vplyv
A01 - pestovanie 19,0 %
A06 - 19,0 %
A07 - používanie pesticídov, hormónov a chemikálií 19,0 %
A08 - hnojenie 19,0 %
G01 - outdoorové, športové a rekreačné aktivity 17,5 %
D02 - úžitkové vedenia 6,3 %

Stav ochrany druhu