čajka malá

čajka malá
Larus minutus Pallas, 1776
Územia na mape
Záznamy výskytu a monitoringu
Chránenosť
Biotop/druh národného významu
Spoločenská hodnota
460 EUR
Morfológia
Je to najmenší druh čajky v stredoeurópskom regióne. Od čajky smejivej sa líši menším telom, väčším rozsahom čierneho sfarbenia hlavy, ktoré sa tiahne na koniec temena až ku krku a tmavou spodinou krídel. Na koncoch krídel nemá z vrchnej strany čierne sfarbenie. Mimo hniezdneho obdobia je hlava z väčšej časti biela s čiernou škvrnou pred okom, okolo ucha a tmavým pásikom vedúcim na temeno. Dosahuje hmotnosť 82 - 122 g.
Ekológia
Druh hniezdi v oblastiach s husto zaras-tenými rybníkmi, v ústiach riek a v odľahlých morských zálivoch, najčastejšie v malých kolóniách, často s inými druhmi čajok {Larus sp.) a rybárov {Sterna sp.). Hniezdo vo forme malej kotlinky vystiela trávou, trsťou a pod. Znášku tvoria obvykle 2 - 3 vajcia tmavohnedej až olivovošedej farby s tmavými škvrnami, ktoré okolo tupého pólu vytvárajú hustejší veniec. Zahrievanie vajec oboma rodičmi trvá 23 - 25 dní a po vyliahnutí mláďatá dokážu lietať cca za 21 - 24 dní. Druh sa živí sa hlavne vodným hmyzom, bezsta-vovcami a drobnými rybami. Loví najmä počas letu nad hladinou vody alebo v plytkej vode a spôsobom letu sa viac podobá na druhy rodu Chlidonias ako Larus. Zimoviská sa nachádzajú na juh od Anglicka, v Stredomorí, v oblasti čierneho a Kaspického mora.
Celkové rozšírenie
Druh má palearktické rozšírenie, jeho areál je značne roztrieštený a siaha od západného pobrežia Baltického mora po východnú Sibír.
Rozšírenie na Slovensku
Druh na našom území nehniezdi, územím len migruje a vzácne zimuje. Objavuje sa tu najčastejšie v apríli až júni s kulmináciou na prelome apríla a mája. Najväčšie pozorované kŕdle mali niekoľko stoviek jedincov, no častejšie sú pozorované menšie skupinky týchto vtákov. Jesenný ťah je oveľa menej nápadný, lebo často vedie mimo vnútrozemia Európy. Na Slovensku sa druh vyskytuje najmä na väčších tokoch a vodných plochách. V zimnom období bola čajka malá zistená len ojedinele v malých počtoch.
Druh sa v národnom zozname chránených vtáčích území neuvádza, pretože na Slovensku nehniezdi.
Faktory ohrozenia
Vzhľadom na menšiu početnosť druhu na našom území a pomerne malú atraktivitu nie je druh na našom území výrazne ohrozovaný. Môže byť nelegálne strieľaný, no výrazný dosah na celkovú populáciu to zrejme nebude mať.