Vytlačiť

ďateľ prostredný

ďateľ prostredný

Dendrocopos medius (Linnaeus, 1758)

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Biotop/druh európskeho významu

Spoločenská hodnota

2 000 EUR

Ohrozenosť podľa červeného zoznamu

vzácny (Rare)


Morfológia

Druh je o niečo menší ako náš najhojnejší ďateľ veľký. Odlišuje sa od neho najmä menej výrazným ružovým sfarbením podchvostových pier, ktoré sa menia smerom nahor na belavú až žltkastú farbu, vždy s jasnočervenou vrchnou časťou hlavy väčšieho rozsahu pri oboch pohlaviach. Čierne sfarbe­nie na líci nedosahuje kútik zobáka ani čierne sfarbe­nie na zadnej časti krku. Na bruchu sú zreteľné po­zdĺžne tmavé pásiky. Hmotnosť kolíše od 52 do 85 g.

Ekológia

Je to stály druh, hniezdi jednotlivo a teri­toriálne. V hniezdnom období obýva predovšetkým listnaté a zmiešané lesy od nížin do stredných po­lôh do výšky 900 m n. m. Tokanie začína vo februári. Hniezdne dutiny sa nachádzajú na hlavnom kmeni stromov, najčastejšie vo výške asi 6 metrov. Neraz robia nové dutiny. Dlabanie novej dutiny rodičovským párom trvá približne 20 dní. Samec nocuje v dutine už pred začiatkom hniezdenia. Znášku obvykle tvo­rí 6 čistobielych vajec, ktoré inkubujú obaja rodičia. Mláďatá sa liahnu po 11 - 12 dňoch. Oči sa mláďatám otvárajú vo veku 8 - 9 dní a vo veku 16 dní býva ich telo značne pokryté perím. Rodičia kŕmia mláďatá živočíšnou potravou, všetkými štádiami hmyzu, hlavne chrobákov žijúcich v dreve, mravcami a húsenicami. Mláďatá vylietajú z hniezd vo veku 20 - 23 dní. Mimo hniezdneho obdobia sa živí ďateľ prostredný aj se­menami, napr. bukvicami, žaluďmi, plodmi ovocných stromov. Hniezdne rozšírenie sa značne prekrýva s mimohniezdnym.

Celkové rozšírenie

Druh je rozšírený predovšetkým v Európe, na juhovýchode sa vyskytuje v okolí Kaspic­kého mora a v Malej Ázii. Menšie izolované populácie môžu byť pozostatkami areálu počas ľadových dôb.

Rozšírenie na Slovensku

Hniezdenie bolo zistené takmer na polovici nášho územia. V zime sa častejšie vyskytuje aj v parkoch a záhradách.

Podľa národného zoznamu chránených vtáčích úze­mí druh hniezdi na 18 chránených vtáčích územiach.

Faktory ohrozenia

Druh nie je na našom území výrazne ohrozený, no do určitej miery naň negatívne pôsobí úbytok najmä dubových porastov a intenzív­ny spôsob lesného obhospodarovania.

Galéria