Vytlačiť

mlynárik kapustový

mlynárik kapustový

Pieris brassicae (Linnaeus, 1758)

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Nechránené

Spoločenská hodnota

0 EUR


Ekológia

Polyvoltinný (IV. – XI.), ale tretia generácia sa vyskytuje iba v najteplejších oblastiach. Húsenice sa živia rôznymi druhmi kapustovitých rastlín (Brassicaceae), ale hlavne kapustou obyčajnou (Brassica oleracea) a to včítane jej poľnohospodárskych odrôd a kultivarov. Bolo pozorované kladenie aj na kapucínku väčšiu (Tropaeolum majus), ktorá býva pestovaná ako okrasná rastlina a pochádza z južnej Ameriky. Boli zaznamenané prípady, kedy samice prvej generácie na kladenie preferovali kapucínku (Považský Inovec, Kálnica 2005). Kladenie vajíčok mimo kultúrnej krajiny nebolo na Slovensku doposiaľ študované. Vajíčka sú kladené v skupinách na rub živnej rastliny, po pár dňoch od nakladenia majú výraznú oranžovú farbu a na rastline sú veľmi nápadné. Húsenice žijú spočiatku pospolito. Neskôr sa rozliezajú a žijú na rastlinách v menších skupinách. Ku kukleniu sa rozliezajú do okolia a kuklia sa na rôznych predmetoch, často na múroch okolitých budov. Kukla prezimuje. Miestami významný škodca kapustovitej zeleniny.

 

Celkové rozšírenie

Západopalearktický, prakticky celá Európa, severná Afrika, južná časť Sibíri až po Himaláje.

 

Ubikvista, vyskytuje sa takmer v každom type nelesného biotopu, má širokú valenciu k antropickému narušeniu, hojný hlavne v kultúrnej krajine. Mimo kultúrnu krajinu však preferuje biotopy suchšieho charakteru. V minulosti bol považovaný za významného škodcu poľnohospodárskych kultúr. Vystupuje aj do vysokých nadmorských výšok.

 

Rozšírenie na Slovensku

Vyskytuje sa na celom území Slovenska a patrí k bežným druhom. Na rozdiel od mlynárika ovocného (Aporia crataegi) intenzifikácia poľnohospodárskej výroby a používanie agrochemikálií nemali na mlynárika kapustového (Pieris brassicae) až taký výrazný vplyv.

 

SourceDescription

lepidoptera.sk/pieris_brassicae