Vytlačiť

pralesník oranžovoštíty

pralesník oranžovoštíty

Phryganophilus ruficollis (Fabricius, 1798)

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Biotop/druh európskeho významu

Spoločenská hodnota

300 EUR

TaxOriginCode:

15


Morfológia

Podlhovastý, 12 − 16 mm dlhý chrobák. hlava aj s tykadlami je čiernej farby, oči sú sfarbené do tehlovočervena. štít je z oboch strán oranžovočervený, smerom k hlave sa mierne zužuje. Krovky sú matnočierne, s nevýrazným pozdĺžnym rebrovaním, po celej ploche sú pokryté hustými bodkami. Okraje kroviek sú v zadnej polovici mierne vyhnuté do strán. Nohy sú hnedočierne až čierne. Posledné dva články bruška sú oranžové.

Ekológia

Saproxylobiontný (viazaný na mŕtve drevo) druh. Larvy vytvárajú dlhé chodby pod kôrou a v mäkkom práchnivejúcom dreve listnatých stromov. Živia sa rozkladajúcim sa drevom a mycéliami drevokazných  húb z rodov Polyporus a Trametes. Vývoj trvá minimálne 2 – 3 roky. Imága (dospelé jedince) sa vyskytujú od mája, žijú skrytým spôsobom života. Aktívne sú večer a v noci. Druh je  považovaný za pralesný relikt. Vyskytuje sa v pôvodných podhorských a horských listnatých a zmiešaných lesoch, hlavne v bučinách.

Celkové rozšírenie

Veľmi vzácny eurosibírsky druh reliktného charakteru. Výskyt je známy z celej Európy, ale jeho areál je silne nesúvislý (diskontinuálny).

Rozšírenie na Slovensku

Na Slovensku je známy len z Malej Fatry (Stoh) a Bukovských vrchov (Palota). Jeho výskyt sa však predpokladá aj na iných vhodných územiach. V súčasnosti zasahuje na 2 územia európskeho významu.

Faktory ohrozenia

Odstraňovanie starých práchnivejúcich, hlavne ležiacich stromov.

Zaujímavosti

Z Moravy a Čiech je z rodu Phryganophilus známy aj druh Ph. auritus Motschulsky, 1845. Výskyt tohto druhu na Slovensku je tiež pravdepodobný. Ph. auritus je menší, 7 − 10 mm dlhý, hnedočierny s dvoma hrdzavými škvrnami na štíte.