Vytlačiť

Potáplica štíhlozobá (malá)

Potáplica štíhlozobá (malá)

Gavia stellata (Pontoppidan, 1763)

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Biotop/druh európskeho významu

Spoločenská hodnota

1 000 EUR


Morfológia

Druh je o niečo menší ako hus divá. V hniezdnom šate v období párenia má na krku vpre­du hnedú škvrnu, krk a hlava sú popolavosivé. Zadná a spodná bočná časť krku majú bielo-čierne pruhy. Chrbtová strana tela je tmavo sivohnedá. Na našom území sa vyskytuje najmä v prostom šate, keď je vrchná strana tela šedá a krk a hruď bledá. Zobák budí dojem, že je zahnutý mierne šikmo nahor. Jedince dosahujú hmotnosť 1 250 - 2 555 g.

Ekológia

Na svojich hniezdiskách najbližšie v Škan­dinávii hniezdi jednotlivo alebo aj v riedkych skupi­nách. Do hniezda tvoriaceho priehlbinu vo vodných rastlinách znáša obvykle 2 olivovohnedasté vajcia s riedkymi tmavými škvrnami. Znášku zahrievajú 26 - 40 dní obaja rodičia. Potáplica štíhlozobá sa živí malými rybkami, mäkkýšmi, vodným hmyzom a ob­čas aj rastlinnou potravou. Potravu loví výlučne potá­paním. Mláďatá pohlavne dozrievajú v 3. roku života. Na rozdiel od potáplice severskej ľahšie vzlieta. Druh je ťažný, v mimohniezdnom období tiahne a zimuje na morských pobrežiach Európy, Ázie a Ameriky, me­nej často vo vnútrozemí.

Celkové rozšírenie

Má holarktické rozšírenie a hniezdi cirkumpolárne v tundrovej zóne. Z potáplic má najširšie rozšírenie.

Rozšírenie na Slovensku

Na našom území sa vysky­tuje v ťahovom aj zimnom období hlavne na väčších stojatých vodách a tokoch, roztrúsene po celom úze­mí. Jej výskyt u nás je však vzácnejší ako výskyt potá­plice severskej. Väčšinou sú pozorované naraz 1 - 2 jedince a na lokalitách výskytu sa zdržiavajú pomerne krátkodobo.

Druh sa v národnom zozname chránených vtáčích území neuvádza, pretože u nás nehniezdi.

Faktory ohrozenia

Vzhľadom na nízku početnosť tohto druhu na Slovensku nie je tu významnejšie ohrozovaný. Nebezpečenstvo mu môže hroziť od po­ľovníkov, resp. pytliakov.