močiarnica lúčna (tichá)

močiarnica lúčna (tichá)
Gallinago media (Latham, 1787)
Územia na mape
Záznamy výskytu a monitoringu
Chránenosť
Biotop/druh európskeho významu
Spoločenská hodnota
2 000 EUR
Ohrozenosť podľa červeného zoznamu
! význam kódu nebol zistený
Morfológia
Močiarnica lúčna je prevažne hnedej a žltkastej farby s hustými malými čiernymi, sivými a bielymi škvrnami, nápadne dlhým tenkým zobákom tlmene žltej farby s tmavším koncom a nohami podobnej žltej farby. Nad okom, pred ním a pod ním prebiehajú tmavšie hnedé pásy. Na rozdiel od častejšie sa vyskytujúcej močiarnice mekotavej má na okraji chvosta biele perá. Pri vyplašení vylieta priamejšie ako močiarnica mekotavá, letí obvykle nízko nad povrchom a často opäť prisadá. Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 140 - 260 g.
Ekológia
Hniezdi predovšetkým na vlhkých lúkach a rašeliniskách, niekedy aj suchších miestach s hustou vegetáciou. Na spoločných tokaniskách sa zhromažďujú samce zo širšieho okolia. Hniezdo tvorí priehlbinka na zemi vystlaná trávou a inou vegetáciou, do ktorého samica znáša obvykle 4 škvrnité vajcia a znášku zahrieva 22 - 24 dní. Močiarnica lúčna sa živí hlavne červami, menšími mäkkýšmi a hmyzom, ktoré hľadá na zemi, predovšetkým v blate. Zimuje v Afrike južne od Sahary, v Etiópii až do nadmorskej výšky 2 500 m.
Celkové rozšírenie
Druh je rozšírený v palearktickej oblasti, hniezdi v lesotundre a tajge. V miernom pásme v strednej Európe už dlhodobejšie dochádza k postupnému poklesu až vymiznutiu hniezdnych populácií.
Rozšírenie na Slovensku
Druh naším územím len pomerne vzácne migruje. Miesta výskytu predstavujú najmä plytké okraje rybníkov a vodných nádrží s bahnom, podmáčané lúky, rašeliniská, najmä v nížinách. Druh býva pozorovaný najmä koncom marca, v apríli, máji, jesenné pozorovania - obvykle od augusta do októbra - bývajú vzácnejšie. Vyskytuje sa zvyčajne jednotlivo, niekedy v malých skupinách. Druh sa v národnom zozname chránených vtáčích území neuvádza, pretože na našom území nehniezdi.
Faktory ohrozenia
Na druh nepriaznivo pôsobí úbytok močiarnych biotopov. Medzi negatívne vplyvy patrí aj znečisťovanie vôd a vyrušovanie ľuďmi.