Vytlačiť

čorík bahenný

čorík bahenný

Chlidonias hybridus (Pallas, 1811)

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Biotop/druh národného významu

Spoločenská hodnota

1 840 EUR


Morfológia

Vták veľkosti drozda, s úzkymi, zalo­menými krídlami a vidlicovito vykrojeným chvostom. Hmotnosť varíruje medzi 60 a 101 g. čierny vrch hlavy prechádza až dozadu na krk a je bielou časťou odde­lený od tmavosivej hrude. Na chrbtovej strane pre­chádza sfarbenie do siva. Krídla sú zvrchu bledosivé bez kontrastnej tmavšej farby na okrajových letkách ako pri ostatných druhoch rodu vyskytujúcich sa na našom území, zo spodnej strany sú biele s menším podielom sivého operenia. Zobák a nohy sú červené. V prostom šate čierna škvrna pri ušiach neklesá pod líniu oka a nezasahuje odzadu nad oko.

Ekológia

Jarný ťah na Slovensku prebieha často spolu s inými druhmi rodu Chlidonias od apríla a vr­cholí najmä v máji. Hniezdi najmä v menších kolóni­ách v nižšej redšej vegetácii močiarov od mája do júla. Hniezda sú najmä plávajúce na vode na rastlinách. Znášku zvyknú tvoriť 3 vajcia. Ich základné sfarbenie je žltkasto zelenkastošedé s tmavohnedými až čierny­mi škvrnami. Zahrievanie znášky oboma rodičmi trvá 20 - 23 dní. Mláďatá niekoľko dní po vyliahnutí opúš­ťajú hniezdo a ukrývajú sa v okolitej vegetácii, po vy­liahnutí ich rodičia ešte asi týždeň zahrievajú. Rodičia kŕmia mladé hlavne vodným, ale aj suchozemským hmyzom a jeho larvami, malými rybami, mäkkýšmi, žubrienkami a žabami. Schopné letu bývajú mladé vo veku 19 - 25 dní. Na jeseň do konca septembra druh migruje nenápadnejšie predovšetkým pre ťažké odlíšenie mladých vtákov od rybárov čiernych. Zimuje v Afrike až po jej južné časti.

Celkové rozšírenie

Má palearktické rozšírenie s ne­súvislým hniezdnym areálom, čo vyplýva aj zo sku­točnosti, že občas zahniezdia malé skupinky vtákov mimo pravidelných hniezdnych lokalít.

Rozšírenie na Slovensku

Hniezdenie bolo zistené výlučne na východnom Slovensku v Medzibodroží, v súčasnosti len na rybníkoch pri Sennom. Početnosť hniezdiacich párov kolísala v minulosti od niekoľkých párov až po cca 200 v roku 1993. V roku 2007 bolo zistených len 15 - 18 párov. Migrujúcich vtákov je viac na východnom Slovensku ako v ostatných čas­tiach krajiny. Na ostatnom území je pomerne vzác­nym transmigrantom.

Podľa národného zoznamu chránených vtáčích úze­mí druh hniezdi na 2 chránených vtáčích územiach.

Faktory ohrozenia

Predpokladom hniezdneho výskytu sú určité podmienky biotopov, ktoré sa nena­chádzajú na mnohých lokalitách a dôležitá je aj nad­väznosť na iné hniezdne populácie, napr. v Maďarsku

Stav ochrany druhu na ÚEV

Stav ochrany druhu pre kompetencie ŠOP SR


Stav ochrany druhu