Vytlačiť

Jariabok hôrny

Jariabok hôrny

Bonasa bonasia (Linnaeus, 1758)

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Biotop/druh národného významu

Spoločenská hodnota

2 000 EUR


Morfológia

Vtáky veľkosti jarabice a farebne málo odlíšeného pohlavia. Celkove je jariabok hnedý s tmavším škvrnením. Na temene hlavy má nevýraz­ný chochol, behák je operený do dvoch tretín dĺžky, chvost je slabo zaoblený. Samec má temeno a boky hlavy hnedé so slabým náznakom škvŕn, nad okom má malý svetlý prúžok. šija a chrbát sú hnedé s tma­vými priečnymi pruhmi. Hrdlo je čierne s belavým okrajom, prsia a boky gaštanovohnedé s belavými koncami pier, spodná časť tela belavá s nepravidel­nými čiernohnedými škvrnami. Letky sú šedohnedé, na vrchných krídelných krovkách s čiernohnedými a bielymi škvrnami. Chvost je šedastý s tmavým pá­som na konci. Samica je podobná samcovi, ale má svetlookrové hrdlo s pásikmi, svetlé škvrny na vrch­ných krídlových krovkách a spodná časť tela má sil­nejšie okrové sfarbenie. Hmotnosť samcov a samíc sa pohybuje v rozmedzí 300 - 437 g.

 

 

 

Ekológia

Obýva predovšetkým zmiešané a ihličnaté lesy stredných a vyšších polôh. Uprednostňuje staré porasty smrekov a jedlí. Dôležitý je podrast listnáčov v krovinách a aj bylinný podrast, malé lúčky, zarastajúce rúbane. Hniezdo býva umiestnené medzi koreňmi, pod kríkmi, pri balvanoch, na nekrytých miestach v lese, výnimočne nad zemou. Hniezdi raz do roka, od polo­vice apríla do začiatku júna. Znáška obsahuje 4 - 14 vajec, najčastejšie okolo 10, ktoré majú na svetložltom podklade hnedé až tmavogaštanové drobné aj väčšie škvrny pravidelne rozložené po celom povrchu. Samica sedí na vajciach 22 - 25 dní a mláďatá sú po vysušení odvádzané z hniezda. Vo veku 4 dní sa pokúšajú o lieta­nie a rodina sa rozpadá na jeseň. Potrava je rozmanitá, od púčikov a jahňád cez rôzne bobule, semená, huby až po larvy a dospelý hmyz. Patrí medzi stále vtáky.

Celkové rozšírenie

Druh má palearktické rozšíre­nie, obýva predovšetkým pásmo ihličnatých lesov, vyskytuje sa aj v listnatých a zmiešaných lesoch Európy a Ďalekého východu.

Rozšírenie na Slovensku

Hniezdi v lesných a horských oblastiach predovšetkým v severnej a strednej časti stre­doslovenského a východoslovenského regiónu nášho územia. Výskyt bol zistený od 300 do 1 850 m n. m.

Podľa národného zoznamu chránených vtáčích úze­mí druh hniezdi v 14 chránených vtáčích územiach.

Faktory ohrozenia

Na populáciu negatívne vplýva hospodárska činnosť v lesoch v období hniezdenia a nadmerný odstrel.

Stav ochrany druhu na ÚEV

Stav ochrany druhu pre kompetencie ŠOP SR


Stav ochrany druhu

Stav ochrany druhu za ÚEV