uchaňa čierna
uchaňa čierna
Barbastella barbastellus (Schreber, 1774)
Územia na mape
Záznamy výskytu a monitoringu
Chránenosť
Biotop/druh európskeho významu
Spoločenská hodnota
460 EUR
Ohrozenosť podľa červeného zoznamu
zraniteľný (VU = Vulnerable)
Morfológia
Stredne veľký netopier, s veľkými a širokými ušnicami otočenými dopredu, na čele zrastenými. Tragus (ušné viečko) je pomerne dlhý, rovný a zašpicatený. Srsť má dlhú a hustú, takmer čiernu aj na spodnej strane tela, staršie jedince majú končeky chlpov svetlé, čo dodáva sfarbeniu striebristý nádych. Ušnice a lietacie blany sú tiež čierne.
Ekológia
Je to typický štrbinový druh, letné kolónie obývajú štrbiny za kôrou stromov, za dreveným obložením budov, pravdepodobne aj v skalných puklinách a pod. Zimuje v kolóniách, ale aj jednotlivo v podzemných priestoroch, v štrbinách aj voľne. Je citlivý na vyrušovanie. Lieta rýchlo a obratne loví v okolí korún stromov do výšky 10 m, ale často, najmä v okolí vodných plôch, sa pohybuje aj nízko nad zemou. Špecializuje sa na lov drobných nočných motýľov, ostatná korisť (dvojkrídlovce) tvorí len jednu desatinu potravy. Samice rodia jedno až dve mláďatá a dožíva sa minimálne 22 rokov.
Celkové rozšírenie
Vyskytuje sa od severu Pyrenejského polostrova po Kaukaz a od severnej Škandinávie po ostrovy v stredomorskej oblasti, Maroko a Kanárske ostrovy.
Rozšírenie na Slovensku
Druh bol zistený takmer na celom našom území (okrem časti Podunajskej a Východoslovenskej nížiny) a z niektorých oblastí chýbajú údaje (Kysuce, Orava, Západné a Vysoké Tatry, stredná a južná časť Hronskej pahorkatiny). Vyskytuje sa najmä v lesnom prostredí.
Druh sa vyskytuje na 93 územiach európskeho významu.
Faktory ohrozenia
Likvidácia stromov s dutinami, rušenie netopierov v podzemných priestoroch.
Galéria